Autor : Joanna Kowalska
Kategoria : Aktualności
19 maja 2022

Budowanie obecności w sieci to podstawa strategii marketingowej każdego współczesnego przedsiębiorcy. Aby jednak prowadzone działania były rzeczywiście skuteczne, warto zastosować szereg zaawansowanych metod optymalizacyjnych, które zapewnią wysoką pozycję na liście wyników wyszukiwania i zachęcą klientów do odwiedzenia witryny.

Jednym z najważniejszych odłamów SEO jest SEO on-site, czyli zestaw procesów skupiających się na wnętrzu witryny i operujących na jej najważniejszych aspektach. Dziedzina ta różni się od SEO technicznego tym, że analizuje każdą stronę indywidualnie, traktując jej zawartość jako odmienną część całego serwisu.

On-site SEO koncentruje się przede wszystkim na słowach kluczowych i optymalizacji treści, podejmując przy tym kroki zmierzające ku wyższej pozycji na liście wyników wyszukiwania w Google. Aby jednak lepiej zrozumieć tę strategię, przyjrzyjmy się najważniejszym technikom, które wchodzą w jej skład.

Optymalizacja opisów meta i tagów tytułów

Ważnym aspektem jest dbałość o oba te elementy jednocześnie. Warto podkreślić, że algorytmy wyszukiwarek starają się dostarczać użytkownikom jak najlepsze treści dostosowane do ich intencji. Trzeba zatem wykorzystać ten fakt i stworzyć metadane, które okażą się szczególnie interesujące z punktu widzenia grupy docelowych odbiorców. 

Dobrze skonstruowany tag tytułu pomaga Google zrozumieć temat danej strony i przydzielić jej odpowiednie miejsce w SERP. Chociaż opis nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym, warto zadbać o jego optymalizację. Ciekawy meta description przyciąga bowiem uwagę użytkownika i jest jednym z najważniejszych elementów zachęcających do odwiedzenia strony.

Wartościowe treści

Treść na Twojej stronie to jeden z najważniejszych elementów, na podstawie których Google ocenia wartość witryny. Mimo że jeszcze kilka lat temu najskuteczniejszą metodą było upychanie słów kluczowych, obecnie nie przyniesie to żadnych efektów, a nawet poważnie zaszkodzi pozycji strony w SERP.

Zaawansowane algorytmy Google oceniają jakość treści, dostosowanie do upodobań użytkowników, strategię słów kluczowych i wiele innych aspektów, o które powinieneś szczególnie zadbać. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnych copywriterów, dzięki którym osiągnięcie świetnych wyników okazać się może o wiele prostsze.

Jeśli jednak wolisz pisać treści samodzielnie, istnieje kilka przydatnych narzędzi, które mogą Ci w tym pomóc. Wskażą one obszary wymagające szczególnej uwagi, takie jak trudne do zrozumienia lub zbyt długie zdania.

Interesujące nagłówki

Jest to element, który może znacznie ułatwić osiągnięcie wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania. Ciekawe nagłówki okazać się mogą kluczem do sukcesu, gdyż przyciągają uwagę czytelnika, zachęcają go do dalszej lektury i wydłużają czas jego pobytu na stronie, co dobrze wygląda z punktu widzenia Google.

Udoskonalenie obrazów

Uwzględnienie w treści jakościowych obrazów to doskonały sposób na zwiększenie wartości witryny. Długie bloki tekstu często skutkują utratą zainteresowania użytkownika i zwiększonym współczynnikiem odrzuceń, co ma negatywny wpływ na pozycję w SERP. Warto więc przełamać treść kilkoma wartościowymi grafikami, które związane będą z głównym tematem strony. Przydatne okazać się mogą również filmy, a także coraz popularniejsze infografiki. Pamiętaj też, aby podpisać każdy tego typu plik, gdyż tylko w ten sposób Google będzie w stanie go zaindeksować.

Sieć linków zewnętrznych i wewnętrznych

Sieć linków wewnętrznych i zewnętrznych to jeden z najważniejszych czynników rankingowych. Optymalizacja tego obszaru może zatem przynieść wiele korzyści, dlatego warto o nią szczególnie zadbać. Łącza wewnątrz strony ułatwiają użytkownikom nawigację pomiędzy poszczególnymi elementami, a zewnętrzne linki nadają witrynie wartość, o ile pochodzą ze stron o wysokim autorytecie.

Dodanie wiarygodnych źródeł do treści edukacyjnych lub informacyjnych jest więc doskonałym sposobem na poprawę wizerunku strony w oczach Google. Z kolei umieszczanie w treści linków wewnętrznych ma korzystny wpływ nie tylko na wrażenia użytkowników, ale też na indeksowanie, gdyż obrazuje robotom relacje między poszczególnymi elementami witryny, w wyniku czego łatwiej jest im ocenić wartość strony i odpowiednio ją uszeregować.

Oryginalność zawartości

Dbałość o jakość treści to nie wszystko. Musisz upewnić się, że jest ona jedyna w swoim rodzaju. Wszelkie próby kopiowania zawartości mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, których złagodzenie okazać się może niezwykle trudne, a nawet niemożliwe.

Postaw więc na wdrażanie własnych pomysłów, które możesz pozyskać podczas przeprowadzenia dokładnych badań grupy docelowych odbiorców. Stworzenie wartościowego contentu, który obejmuje potrzeby i preferencje użytkowników to najlepszy sposób na wniesienie się w rankingu Google.

Zadbaj o swoje SEO on-site!

Wiesz już, czym jest SEO on-site i jakie techniki wchodzą w skład tej strategii. Dbałość o zawartość strony internetowej okazać się może kluczem do sukcesu każdego biznesu, dlatego nie warto pomijać tego aspektu w swoich działaniach marketingowych. Jeśli zatem zależy Ci na wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania, przeprowadź dokładne badania, skorzystaj z wyżej wymienionych wskazówek i uzbrój się w cierpliwość, a efekty tego przedsięwzięcia z pewnością mile Cię zaskoczą. Nie czekaj więc i zacznij optymalizować swoją stronę już dziś!

Grafika wyróżniająca: olia danilevich/pexels.com

Spis treści

Spis treści

  • Optymalizacja opisów meta i tagów tytułów
  • Wartościowe treści
  • Interesujące nagłówki
  • Udoskonalenie obrazów
  • Sieć linków zewnętrznych i wewnętrznych
  • Oryginalność zawartości
  • Zadbaj o swoje SEO on-site!

Zastanawisz się, dlaczego Twoja strona nie sprzedaje?

Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.