21 marca 2018

Kiedy szukać firmy pozycjonerskiej?

Pytanie na pierwszy rzut oka banalne, a odpowiedź nasuwa się sama…. ale czy na pewno? Na początku cisną nam się na mysł dwie oczywiste sytuacje. Pierwsza kiedy mamy zbudowaną nową stronę internetową i chcemy ją pozycjonować oraz druga kiedy zakończyliśmy już współpracę z inną firmą i chcemy poprawić nasze wyniki. Jednak chcąc dobrze przygotować się do pozycjonowania naszej strony internetowej warto zająć się sprawą nieco wcześniej.

 

Mam stronę i chcę ją pozycjonować…

 

Najczęstsza sytuacja w której zgłaszamy się do firmy pozycjonerskiej to taka gdy stworzyliśmy już naszą stronę www i zamierzamy ją promować w internecie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że z agencją należało się skontaktować dużo wcześniej… dlaczego?

Główny problem, który wiąże się z pozycjonowaniem nowo utworzonej strony jest taki, że gdy już przejdziemy przez często wielomiesięczny proces budowy strony to chcemy, aby wyglądała ona dokładnie tak jak to sobie założyliśmy. Sceptycznie podchodzimy do wszelkich zmian w zakresie treści i struktury strony i nic w tym dziwnego, bo przecież dopiero co poświęciliśmy wiele tygodni na jej utworzenie.

Jednak jeśli realnie myślimy o osiąganiu pozycji na interesujące nas słowa kluczowe to będziemy musieli znaleźć kompromis pomiędzy tym co sami sobie założyliśmy, a tym co sugeruje agencja seo. Stajemy więc w sytuacji gdzie po tygodniach poświęconych na przygotowanie samego serwisu będziemy musieli poświęcić kolejne godziny na negocjacje i ustalenia co na stronie może zostać zmienione, a co nie.

Tak jednak być nie musi, bowiem gdy odwrócimy kolejność i na początku znajdziemy firmę pozycjonerską, a dopiero później zajmiemy się stroną, możemy uniknąć szeregu problemów i zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Gdy wybierzemy już firmę do współpracy i ustalimy słowa kluczowe możliwe będzie też przygotowanie strategii jej pozycjonowania oraz struktury menu. Taki zabieg pozwoli nie tylko uniknąć poprawiania raz przyjętej koncepcji, ale przede wszystkim sprawi, że nasza strona będzie wyglądać spójnie, a przy okazji będzie dużo lepiej widziana przez roboty wyszukiwarki.

Oczywiście rodzą się uzasadnione wątpliwości dotyczące np. tego czy jest sens płacić firmie za pozycjonowanie strony, która jeszcze nie istnieje, jednak większość agencji na pewno zgodzi się na objęcie takiego okresu stosownym rabatem lub nawet pomoc bez wynagrodzenia do momentu ukończenia strony.

 

Umowa kończy mi się za dwa miesiące, wtedy znajdę firmę…

 

Druga równie częsta sytuacja, kiedy poszukujemy agencji seo to ta, gdy chcemy z jakiegoś powodu zmienić usługodawcę. Tutaj także najczęściej dzieje się tak, że czekamy do końca umowy lub okresu wypowiedzenia i wtedy zaczynamy szukać firmy. Ma to jednak ten zasadniczy minus, że aby spokojnie porównać oferty i wybrać tą, która jest dla nas najlepsza potrzebny jest czas. Prowadzi to do tego, że nawet przez kilka miesięcy nasza strona nie będzie miała należytej opieki (tym bardziej, że w trakcie okresu wypowiedzenia rzadko można liczyć na wysokim poziom obsługi).

W związku z tym warto już wcześniej zadbać o to co stanie się z naszym serwisem po wygaśnięciu obecnej umowy. Znalezienie firmy do współpracy w zakresie pozycjonowanie na kilka tygodni przed zakończeniem bieżącej umowy ma kilka zasadniczych zalet:

– zyskujemy wsparcie w weryfikacji informacji jakie otrzymujemy od usługodawcy, z którym kończymy współpracę. Pozwala to na wyegzekwowanie wszystkiego co należy nam się w ramach kończącej się umowy

– możliwe jest przygotowanie z wyprzedzeniem wytycznych do zmian na stronie, dzięki czemu w dniu wejścia w życie nowej umowy zaoszczędzamy sporo czasu, który normalnie trzeba by było poświęcić na ustalenia związane z optymalizacją strony

– linkowanie, które będzie odpinane przez poprzednią firmę będzie można na bieżąco zastępować linkami nowej firmy przez co zmiana usługodawcy nię powinna się odbić na pozycjach naszego serwisu w tak znaczny sposób

Niezależnie zatem czy dopiero wchodzimy na rynek czy mieliśmy już do czynienia z pozycjonowaniem, warto w pierwszej kolejności przynajmniej skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, ponieważ nie tylko nic nie stracimy, ale jest szereg wymiernych korzyści, które możemy zyskać dzięki temu, że poświęcimy nieco czasu na odpowiednio wcześnie przeprowadzony rekonesans.

Powrót do listy